Net 4 priežastys, kodėl verta daugiau laiko praleisti gryname ore
Pagaliau galime atsikvėpti, juk dienos šiltyn ir šviesyn, taigi daugiau progų pabūti lauke: išvažiuoti į gamtą ar tiesiog jaukiai įsitaisyti savo terasoje. O šviesos ir deguonies niekam nebus per daug! Ypač to reikia dabar, kai visuotinai esame pavargę nuo karantino, uždarų patalpų, veiklos pertekliaus prie kompiuterių ekranų. Taigi kodėl mokslininkai ir medikai rekomenduoja daugiau būti gryname ore?
1. Lauke esame protingesni. Kai jaučiate, kad tuoj prie kompiuterio užmigsite, išeikite į lauką. Būtent deguonies trūkumas provokuoja apsnūdimą ir tada jokia kava nepadės. Kai smegenys jo gauna daugiau, veikia efektyviau, greičiau apdoroja informaciją. Taigi grįžę prie kompiuterio tikrai dirbsite produktyviau. Pakaks 5 minučių ir vėl būsite energingi.
Patarimas: per pertraukėlę galima lengvai pasimankštinti terasoje, tiesiog giliai įkvėpti ir iškvėpti gryno oro arba atlikti kelis akių pratimus.Pavyzdžiui, susiraskite tolimiausią terasos ar kiemo tašką. Kelias sekundes (tarkim, penkias) žiūrėkite įdėmiai į jį ir tada nepasukdami galvos tiek pat sekundžių žiūrėkite į kairę, ieškodami tolimiausio taško. Grįžkite į pradinę padėtį. Pakartokite penkis kartus. Tą patį pratimą atlikite į dešinę pusę. Arba žiūrėdami į priekį ir nesukdami galvos akimis ore darykite horizontalias ir vertikalias aštuoniukes, pratimą kartokite į abi puses, t. y. į kairę, paskui – dešinę ir atvirkščiai; aukštyn žemyn, tada – žemyn aukštyn.
2. Lauke esame sveikesni. Grynas oras stimuliuoja apsauginių ląstelių augimą. Juk joms kaip reikalas tenka pasidarbuoti, kad nužudytų virusus ir bakterijas. Turbūt pastebėjote, kad žmonės, kurie mėgsta daug laiko leidžia lauke, rečiau serga peršalimo ligomis? Ir apskritai lauke stiprėja visas organizmas, normalizuojasi visų sistemų darbas: reguliuojamas kraujospūdis ir gliukozės kiekis kraujyje, stiprėja širdies raumuo (ir kiti raumenys), nurimsta nervų sistema, gerėja miego kokybė, virškinimas ir pan.
Patarimas: kai atšils, perkelkite darbo vietą į terasą – būsite gryname ore ir dar mėgausitės saulės teikiamu vitaminu D. Žinoma, jei nėra trikdžių dirbti, pavyzdžiui, kaimynų vejapjovės garso ar kito triukšmo ir pan. Arba tarp darbų padarykite pertraukėlę lauke: pasivaikščiokite kieme, palaistykite terasos augalus, paruoškite grilių vakarui ir t. t.
3. Lauke esame patrauklesni. Bet kokia veikla lauke ne tik suteikia sveikatos, bet ir pasitarnauja grožiui. Judant stiprėja raumenys, aktyvėja metaboliniai procesai, deginamos kalorijos. Taigi formuojamos grakštesnės linijos, tiesesnė laikysena. Nustatyta, jog pakanka vaikščioti 15 minučių per dieną (o tai viso labo tik 2000 žingsnių) ir sureguliuoti mitybą, kad svoris neaugtų. Kita vertus, daug laiko leidžiant gamtoje ir oda tampa gražesnė.
Patarimas: nustatykite laiko intervalą, kada darysite pertraukėlę. Tarkim, kas valandą pakilsite nuo kėdės ir 5 minutes greitu žingsniu eisite aplinkui kiemą. Arba pasiimsite vaikų šokdynę ir šokinėsite, suksite lanką, galbūt pamėtysite kamuolį į krepšį ir t. t. Kita vertus, net jei tiesiog pastovėsite terasoje ar balkone ir 5 minutes pakvėpuosite grynu oru, jau bus daug naudos.
4. Lauke būname laimingesni. Kai būname lauke, smegenys tarsi persikrauna, mes atsipalaiduojame, nurimstame. Štai, pavyzdžiui, Stanfordo universiteto mokslininkai nustatė, kad pusantros valandos trunkantis pasivaikščiojimas gamtoje mažina smegenų dalies, atsakingos už negatyvias emocijas, aktyvumą. Yra mokslinių tyrimų, kurie patvirtina, kad bet kokia (tiek aktyvi, tiek pasyvi) veikla gryname ore skatina gamintis endorfinus – hormonus, veikiančius mūsų savijautą, emocijas, dar vadinamus laimės hormonais. Ypač, kai būname kartu su mielais žmonėmis, nes bendraudami atsipalaiduojame, daugiau juokiamės, dalinamės emocijomis ir įspūdžiais.
Patarimas: pats laikas traukti grilių, kviesti šeimą į terasą ir rengti ilgas vakarienes! Kalbėkitės, juokaukite, žaiskite stalo žaidimus. O kai bus galimybė, būtinai pasikvieskite draugus į svečius.
Su šiltais linkėjimais,
P.S. Dalis nuotraukų yra iš Pinterest.