Arba kaip balkonas iš “bjauraus ančiuko” virsta “gražuole gulbe”
Prisipažinsiu – turiu vieną svajonę… Na, gal ne vieną, tačiau šiandien – apie ją. Norėčiau, kad vieną dieną visi Lietuvos daugiabučių balkonai atsibustų ir prisimintų esantys ne sandėliukai, o tikrų tikriausi išdidūs balkonai (ar bent balkonėliai)! Vartai į ryto gaivą, paukščių čiulbesį, grožį, poilsį… Na, kaip ta gulbė iš “Bjauriojo ančiuko”…
Deja, kol kas net ir naujai pastatytuose kvartaluose, balkonai atlieka kažkokią neapibrėžtą, nors dažniausiai – sandėliuko funkciją. Tik vienas kitas nedrąsiai “išsišoka” su vazonu, lauko baldų komplektuku ar kokia dekoracija.
Tikrai suprantu – neturime mes daug vietos butuose, tenka kažką paaukoti, kažkur susidėti įvairius rakandus ir pan. Bet ar tikrai padėtis tokia jau beviltiška? Gal užtektų vienos geros inventorizacijos ir rastumėte begalę nenaudojamų daiktų ir vietos tuo pačiu?
Su baltu pavydu stebiu vakarų Europos miestus ir miestelius, kurių net mažutėlyčiai balkonai gyvena savo gyvenimą, t.y. puošia miestą, suteikia atgaivos akimirkas šeimininkams po sunkios darbo dienos, džiugina svečius.
O gal? Gal vis dėl to nustebsiu kokią gražią vasaros dieną aptikusį visą daugiabutį su gyvais balkonais? Juk reikia tiek nedaug – trupučio noro, ryžto ir kūrybiškumo! Pasistengsiu pagelbėti keliais patarimais:
1. Planavimas
Bet koks naujas projektas prasideda nuo plano. Tad, pirmiausia, įvertinkite savo balkono situaciją:
- Įstiklintas ar atviras yra Jūsų balkonas (nuo to priklausys, kokius daiktus ir augalus galėsite ten laikyti).
- Saulėtoje pusėje, ar ne yra Jūsų balkonas (vėlgi, nuo to priklausys, kokie augalai galės ten gyventi, kokiomis dienos valandomis ten bus jaukiausia Jums).
- Balkono dydis (ar ieškosite minimalistinių sprendimų, ar galima nusiteikti ir didesniems dalykams, pvz. kabančiam krėslui pastatyti).
- Išmatuokite balkoną ir nusipieškite schemą, kur ir kas galėtų jame tilpti. Labai svarbu išsimatuoti, kokie balkono baldai jums telpa ir atrasti tokius, kurie atitinka jūsų poreikius.
- Nepatingėkite paieškoti balkono įrengimo ir dekoravimo idėjų interneto platybėse (pvz. Pinterest).
PASLAPTIS… Tšššš… tik niekam nesakyk, bet… ekspertai pataria į balkoną žiūrėti kaip į gyvenamųjų patalpų tęsinį, tad jo stilistika turėtų atitikti jūsų buto stilių.
2. Balkono erdvės didinimas
Tikrai nesiūlysiu nieko griauti ir perstatyti! Tiesiog yra keletas seniai žinomų taisyklių, kurios padeda padidinti mažas erdves:
- Nudažykite balkono sienas baltai. Balta spalva vizualiai padidina erdvę. Be to ji neutrali ir “priims” bet kokius kitus sprendimus, kaip besugalvotumėte įrengti savo balkoną.
- Ant sienos, balkone, galite pakabinti veidrodį. Šis triukas naudojamas daug kur – parduotuvėse, kavinėse, restoranuose, jis atspindi vaizdą ir susidaro didesnės erdvės iliuzija. Tad kodėl gi ne?
3. Balkone įsirenkite jaukią vietą poilsiui
Kad ir koks mažas būtų jūsų balkonas, jame visada galima įsirengti jaukią vietelę poilsiui, arbatos gėrimui, vakarojimui. Tam puikiai tinka nedideli balkono baldų komplektukai, sėdmaišiai, net elementarios paletės su minkštomis dalimis patogiam sėdėjimui.
4. Nepamirškite augalų!
Bet kokia žaluma, gėlės ypač puošia balkoną. Reikėtų gerai apsvarstyti, ar Jūs nusiteikę gyvų gėlių priežiūrai skirti atitinkamą dėmesį ir dalį savo laiko, ar vis tik reikėtų pagalvoti apie kitokius dekoravimo variantus. Tik primenu, kad augalai ne tik labai puošia balkonus, tačiau jų priežiūra gali tapti ir savotiška poilsio forma 😉 Specialistai rekomenduoja balkonuose įsirengti vertikalias augalų sieneles – jos neužima daug vietos ir labai gražiai atrodo. Jei balkonas didesnis – puikiai tiks vazonai su augalais. O galbūt net vienas kitas vazonėlis su prieskoniniais augalais.
5. Dekoras
Na, tai turbūt daugiausiai vietos pasireikšti jūsų kūrybai suteikianti sritis. Spalvingos pagalvėlės, žvakės, saulės energijos lemputės, kilimai (net jei balkonas atviras – yra laukui skirti kilimukai), padėkliukai, dekoratyvinės užuolaidos… viskas tinka balkono dekoravimui. Kaip jau minėjau, planuojant balkoną, būtinai atsižvelkite į savo buto stilių ir, remiantis tuo, atitinkamai jį dekoruokite. Jei būstas minimalistinio, skandinaviško stiliaus, tuomet balkonas taip pat neturėtų būti perkrautas – labai tiktų žvakės ir lemputės. Jei būstas klasikinis, net neabejoju, kad žalias balkonas su moliniais vazonais ir žvakidėmis atrodytų tobulai!
Dovanokime sau mini terasas, mini sodelius balkonuose ir net neabejoju, kad tai prisidės prie geresnės jūsų savijautos, geresnių santykių su artimaisiais kūrimo, kokybiškesnio poilsio. O tuo pačiu, mes papuošime miestą, tad džiuginsime dar ir vieni kitus. Čia kaip ridenti sniego gniūžtę nuo kalno – pradėjus vienam, prisijungs ir kitas…
Gražinkime savo namus ir savo namų balkonais puoškime miestą!
Su šiltais linkėjimais,
Tekstą ruošė: Inga Skirmantienė
Redagavo: Saulė Skirmantienė
P.S. Dalis nuotraukų yra iš Pinterest.com