5 pagrindinės medžių genėjimo taisyklės. Kaip teisingai genėti vaismedžius?

Kai esi kelių arų žemės “ūkininkas” ir turi tik vieną kitą medelį, dažniausiai net nežinai, kad jais reikia deramai pasirūpinti. Na, pasodinai, ir tikiesi, kad rudenį vaikams bus obuolių, kriaušių, uogų.

Deja, jei vaismedžiais nepasirūpinsite, gali būti, kad derliaus taip ir nesulauksite.

Iš patirties galiu pasakyti – lauki nesulauki pirmojo derliaus ir matai, kad kažkas ne taip – visi obuoliai pūva, slyvos kirmėlių sugraužtos, o jaunučiai trešnių lapai aplipę amarais. Mes gyvename ne miško viduryje, kur ekosistema pati sutvarko visus procesus, todėl turime šiek tiek pagelbėti savo sodui.

Jau anksčiau rašėme apie pavasarinį purškimą specialiu mišiniu, kuris padeda išvengti daugelio ligų – išsamesnė informacija ir konkretus receptas šiame straipsnyje: Kuo svarbus pavasarinis medžių purškimas? Purškiamo mišinio receptas.

Ankstyvas pavasaris – geriausias laikas genėti sodą!

Taigi šįkart kalbėsime apie medžių genėjimą.

medziu genejimas, vaismedziu genejimas, ekoseses, genejimas Genėjimas yra geriausia profilaktinė augalo priežiūros priemonė. Štai pagrindinė nauda, gaunama iš genėjimo:

  • suformuojama laja, kurioje šakos išsidėstę reikiamu tankiu, todėl visos augalo dalys gauna pakankamai saulės šviesos;
  • lajoje vyksta oro judėjimas, todėl mažiau plinta ligos;
  • nugenėjus, medis galės išmaitinti visus užsimezgusius vaisius.

Jei jauni medžiai negenimi, tolimesnė jų priežiūra reikalauja didesnio įsikišimo: padaromos didelės žaizdos ir vis sunkiau suformuoti taisyklingą lają.

Šiuo klausimu mus jau daug metų konsultuoja vyriausiasis šeimos sodininkas uošvis Stasys, kuris šią veiklą nuoširdžiai myli ir yra sukaupęs ilgametę patirtį. Jis kasmet pasirūpina ir savo, ir mūsų, ir kaimynų sodais. Šios srities profesionalas išskyre pačias svarbiausias taisykles genint medžius.

 

medziu genejimas, vaismedziu genejimas, ekoseses, genejimas

5 pagrindinės medžių genėjimo taisyklės:

  1. Visi vaismedžiai genimi vasario-balandžio mėn. Tačiau kaulavaisius (slyvas, trešnes) ir vynuoges rekomenduojama genėti rudenį, nes pavasarį pradeda tekėti sula ir genint šie medžiai gausiai “verkia”.
  2. Pirmiausia pašalinamos sausos, pažeistos ligų ar kenkėjų šakos.
  1. Pašalinamos: viena kitą liečiančios šakos; šakos, augančios į lajos vidų (negaus pakankamai saulės šviesos); taip pat lygiagrečiai medziu genejimas, vaismedziu genejimas, ekoseses, genejimasaugančios šakos, bei vertikalūs vilkaūgliai.
  1. Įrankiai turi būti gerai pagaląsti, aštrūs, pjūviai – lygūs. Smulkios šakelės kerpamos sekatoriumi.
  1. Nupjovus didesnes šakas rekomenduojame patepti specialiu sodo tepalu, kad į žaizdos vietą nepakliūtų kokių kenkėjų.

Genėjimas – tai savotiška meno rūšis – genėdami tampame sodo architektais 😊

Ir tai tikra tiesa! Juk be visų aukščiau išvardintų medžių sveikatinimo tikslų, estetika irgi ne paskutinėje vietoje. Tikriausiai sutiksite, kad be galo malonu sėdint savo terasoje patogiuose lauko balduose grožėtis sveikais, tobulų formų vaismedžiais su nokstančiais vaisiais, ar ne?

 

Su meile,

Logo ekoseses

www.ekoseses.lt

Tekstą ruošė: Inga Skirmantienė

Redagavo: Saulė Skirmantienė­­­­­­­­­­­­­

 

Jūsų atsiliepimas

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

2 + 6 =